Cost Comparison: Pumpkin Puree (Canned vs. Fresh)

A few years ago, I made pumpkin puree for the first time. I thought it was superior to the canned pumpkin puree from the store, so the time I spent on it – cutting the pumpkin, taking out the seeds and pulp, baking it, and pureeing it – was really worth it to me. Now… Keep reading →

6 Steps to Determine Your Family’s Unique Grocery Budget

Ever wonder why you can’t get your grocery bill under control, but your next door neighbor, who has 6 kids, definitely can? It can be downright frustrating and discouraging to set a grocery budget of $500 only to go over that amount by $200 or even $500 every month. Read on to find out how you can… Keep reading →

Shred Your Own Cheese for Significant Savings!

Over the last seven years, since I started grocery shopping for myself and my family, I’ve noticed one very harsh reality: the cost of cheese is going up and I don’t see it coming┬áback down. *UPDATE 6/17/2015: It’s coming down!! [AdSense-A] I like cheese. I like to use it in my food. I like to… Keep reading →